Exempció de responsabilitat:Tots els preus indicats són només xifres de referència en línia disponibles públicament i no representen preus de venda reals. Confirmeu els preus, els paquets i les condicions actuals amb els distribuïdors autoritzats.
Els articles anteriors d'aquesta sèrie van examinar els llindars de precisió, la degradació de la precisió, els-sostres d'arc total i la compensació entre velocitat i precisió-. Si heu arribat a aquesta última entrega, és probable que estigueu preparat per comprar. Seleccionar l'escàner intraoral adequat és molt més complex que comparar un sol número de precisió.
Els preus del mercat oscil·len entre aproximadament 10.000 dòlars i més de 45.000 dòlars. Els sistemes emblemàtics (iTero, TRIOS, Primescan), els competidors de gran valor (Medit, Aoralscan) i les opcions emergents difereixen no només en la precisió indicada, sinó també en els models de subscripció, el disseny amb cable o sense fil, els consumibles de punta i el cost total de propietat (TCO) de cinc-anys. L'elecció incorrecta genera un cost enfonsat i un equipament insuficient-utilitzat; l'elecció correcta esdevé la base de la infraestructura digital d'una clínica durant els propers 5-10 anys.
Aquest article de tancament col·loca les dades de precisió-vivo--per als principals escàners i, a continuació, mapa cinc escenaris clínics per esborrar camins de selecció perquè pugueu distingir "suficient", "premium" i "alt-ROI durant els propers tres anys".
Part 1|Primera pregunta: què escanejaràs realment?
La primera pregunta no és "Quin escàner és més precís?" però "Què necessito escanejar?"
Els diferents escenaris clínics toleren nivells de precisió molt diferents:
| Escenari clínic | Llindar de precisió | Marge de l'escàner | Prioritat de selecció |
|---|---|---|---|
| Corones simples / xapes / incrustacions | 50–100 μm | Generós | Nivell inicial-totalment suficient |
| Ponts-de traves curtes de 3 a 5 unitats | 50–100 μm | Reducció | Gamma mitjana-més fiable |
| Restauracions de 7 a 9 unitats-de llargària | Aproximant-se als 100 μm | Crític | És obligatori el vaixell insígnia |
| Restauracions d'implant-arc complet | <150 μm (passive fit) | Límit | Flagship + fotogrametria IPG |
| Registres d'arc-complet d'ortodòncia | 100–200 μm | Generós | Nivell-inicial i ajustament a l'ecosistema |
| Arcs completament edèntuls | No apte | Superat | No utilitzeu l'escàner intraoral sol |
Els llindars deriven del rang d'acceptabilitat clínica de l'ADA per a l'ajust marginal (50-120 μm) i les declaracions de consens sobre l'exploració intraoral digital.
Conclusió:La vostra combinació de casos determina el nivell de rendiment necessari. Si el 80% de les exploracions són corones simples, ponts curts o registres d'ortodòncia, és adequat un escàner obert d'entrada- o mitjà-. Si dominen l'implant-arc complet i els casos All{-on-X, el maquinari emblemàtic i la fotogrametria esdevenen essencials. Decidiu primer la demanda clínica; triar el segon dispositiu.
Part 2|Classificació de precisió a partir de les dades in-in vivos independents de 2025
Les afirmacions dels fabricants són màrqueting; Les proves independents in{0}}vivo són determinants. A 2025Revista d'odontologia protèsicaL'estudi (Ender et al.) va comparar sis escàners principals i impressions convencionals en exploracions completes d'arc-de 10 pacients:
| Dispositiu | Exactitud (μm, mediana ± SD) | Precisió (μm, mediana ± SD) | Nivell |
|---|---|---|---|
| Impressió convencional (referència) | - | 21 ± 4 | Referència |
| Dentsply Sirona Primescan | 41 ± 10 | 28 ± 11 | Primer nivell |
| Dentsply Sirona Primescan 2 | 42 ± 11 | 28 ± 12 | Primer nivell |
| Medit i900 | 47 ± 9 | 28 ± 7 | Primer nivell |
| SHINING 3D Aoralscan 3 | 55 ± 15 | 35 ± 10 | Segon nivell |
| 3Shape TRIOS 5 | 61 ± 17 | 41 ± 16 | Segon nivell |
| Planmeca Emerald S | 96 ± 29 | 82 ± 38 | Tercer nivell |
Principals troballes:
Tots els escàners principals van aconseguir la veracitat<100 μm-well inside the clinical acceptability window for single crowns and short bridges. "Insufficient accuracy" is no longer a realistic objection for routine restorative work in 2025–2026.
Primescan, Primescan 2 i Medit i900 formen un primer nivell estadísticament indistingible (41–47 μm). Les diferències entre elles es troben en el preu, el programari i el flux de treball en lloc de la precisió bruta.
Les impressions convencionals conserven la millor precisió (21 ± 4 μm). La precisió de l'escàner continua sent 1,3-4 vegades més gran, de manera que les exploracions repetides (monitorització d'ortodòncia, seguiment d'implants-) encara requereixen atenció a la coherència.
Els números de laboratori "fora-de-caixa" gairebé sempre semblen millors que el rendiment real a la cadira; espereu un descompte pràctic del 20 al 30 %.
Part 3|Nou escàners principals - Visió general dels paràmetres
La precisió és només una dimensió. La taula següent consolida el preu de referència, la veracitat, el pes, la capacitat sense fil, el model de subscripció i els punts forts bàsics (preus de referència del mercat dels EUA 2025-2026 en USD):
| Dispositiu | Preu de referència (USD) | Veritat | Pes | Sense fil | Subscripció / Consumibles | Punts forts bàsics |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3Shape TRIOS 6 | ~$27,900 | Vaixell insígnia | 299 g | Sí | Dx Plus ~ 199 $/mes (opcional) | Funcions d'IA de nova generació |
| 3Shape TRIOS 5 | ~$25,900 | 61 ± 17 μm | 299 g | Sí | TRIOS Care des del segon any | ScanAssist, calibratge-gratuït |
| Dentsply Primescan 2 | $24,995 | 42 ± 11 μm | 542 g | Sí (núvol) | DS Core obligatori | Núvol-natiu, detecció de càries |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | No publicat | 194 g | Sí | Cap | -Fotogrametria IPG integrada, 2 en 1 |
| Alineeu iTero Lumina | ~$45,000 | Reclamació del fabricant | 260 g | No | 380 $/mes + ~3 $/escaneig | Gran FOV, integració profunda d'Invisalign |
| Medit i900 | $18,999 | 47 ± 9 μm | 165 g | No | Cap | L'escàner de rendiment-més lleuger |
| Medit i700 Wireless | $15,500 | Reclamació de laboratori 10,9 μm | 328 g | Sí | Cap | Ecosistema obert, velocitat de fotogrames alta |
| Medit i700 (cablejat) | $13,500 | Reclamació de laboratori 10,9 μm | 245 g | No | Cap | Valor fort |
| Aoralscan 3 Wireless | ~$12,999 | 55 ± 15 μm | 240 g | Sí | Cap | Opció sense fil d'entrada sòlida |
| Medit i600 | $10,500 | Reclamació de laboratori 10,9 μm | 245 g | No | Cap | Punt d'entrada lleuger |
| Aoralscan ELF | $11,999 | No publicat | 106 g | - | Cap | Ultra-lleuger, IPG opcional |
| Planmeca Emerald S | ~$15,000 | 96 ± 29 μm | 229 g | No | Cap | Transil·luminació de la càries |
Notes: els preus són xifres de referència pública i poden variar substancialment segons la regió, el paquet i la negociació. Les xifres de veracitat de les sèries Primescan, Medit i900, Aoralscan 3, TRIOS 5 i Emerald S provenen de l'estudi Ender in vivo del 2025; altres números són afirmacions del fabricant o del laboratori i no són directament comparables amb els resultats-in vivo-complets. Les diferències de pes importen per a sessions llargues-arc complet-Primescan 2 amb 542 g és la unitat sense fil més pesada; Medit i900 amb 165 g és actualment l'opció de rendiment-més lleugera.
Part 4|Cinc camins de selecció basats en-escenaris
Camí 1 - Predominantment corones simples, carilles, incrustacions
Necessitat de precisió: 50-100 μm (tots els escàners principals la compleixen).
Preferit: Medit i700 (per cable), Medit i600, Aoralscan 3 Wireless o escàners equivalents oberts sense -subscripció.
Opció d'actualització: TRIOS 5 o similar per a fluxos de treball assistits d'IA-més fluids.
Eviteu si són purs reparadors: sistemes de subscripció elevats-el cost continu dels quals és difícil de justificar.
Camí 2 - 3–ponts de traves curtes-de 5 unitats i treballs de restauració mixts
La precisió encara necessita 50-100 μm però amb menys marge.
Preferit: Medit i700 Wireless o Medit i900 (precisió del primer-nivell, sense subscripció, gran valor).
Actualització: sèrie Primescan per al sostre de màxima precisió.
Precaució: els dispositius de precisió de segon-nivell requereixen una tècnica acurada en trams continus de 4 unitats.
Camí de 3 - 7–9 unitats de llarg-restauracions fixes d'arc-complet
La precisió s'acosta a la línia crítica de 100 μm.
Preferit: Primescan / Primescan 2 (principal en-veritat viva) o iTero Lumina (el camp de visió gran redueix la costura).
Possible: darrera generació de TRIOS.
Eviteu: els dispositius la veracitat{0}}de l'arc total es troba a prop o per sobre dels 90-100 μm.
Ruta 4 - Restauracions d'implants i Tot-a-X
Els requisits d'ajust passiu són més estrictes (<150 μm clinical, ideally far tighter). Conventional intraoral scanning alone is often only marginally adequate on multi-implant spans.
Preferible: escàners amb fotogrametria integrada (actualment la sèrie Aoralscan Elite) o un escàner-de gamma alta + unitat de fotogrametria dedicada.
No confieu únicament en un escàner intraoral estàndard per a casos d'arc complet-de múltiples implants-.
Ruta 5 - Registres d'arc complet-ortodòncia / Pràctiques intensives d'Invisalign-
La tolerància de precisió és més àmplia (100–200 μm). La integració dels ecosistemes esdevé el factor dominant.
Centrat en Invisalign-: iTero Lumina (integració profunda de la plataforma).
Un altre-alineador transparent o ortodòncia convencional: qualsevol escàner-STL obert (sèrie Medit, TRIOS, Aoralscan, etc.).
Part 5|Mirant més enllà del preu de l'adhesiu: cost total de propietat de cinc-anys
El preu del maquinari és només el bitllet d'entrada. Un model realista de cinc-anys (1.000 exploracions per any) revela grans diferències:
| Dispositiu | Maquinari | Subscripció de 5 anys | Consumibles de 5 anys | TCO aproximat de . 5-any | Cost per escaneig |
|---|---|---|---|---|---|
| iTero Lumina | $45,000 | $22,800 | $15,000 | $82,800+ | $16.6 |
| Primescan 2 | $24,995 | ~$15,000 | $17,500 | $57,500+ | $11.5 |
| TRIOS 6 | $27,900 | $11,940 | $3,500 | $43,340 | $8.7 |
| TRIOS 5 | $25,900 | ~$5,000 | $3,500 | $34,400 | $6.9 |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | $0 | $3,500 | $27,499 | $5.5 |
| Medit i900 | $18,999 | $0 | $2,500 | $21,499 | $4.3 |
| Medit i700 (cablejat) | $13,500 | $0 | $2,500 | $16,000 | $3.2 |
| Aoralscan 3 Wireless | $12,999 | $0 | $3,500 | $16,499 | $3.3 |
| Medit i600 | $10,500 | $0 | $2,500 | $13,000 | $2.6 |
Els costos de subscripció i de propi{0}}un sol ús poden superar el preu del maquinari original durant cinc anys. "Sense subscripció" és, per tant, un autèntic avantatge econòmic, no un llenguatge de màrqueting.
Part 6|Taules de decisions ràpides i-llista de verificació prèvia a la compra
Escenari × Referència ràpida del pressupost
| Enfocament clínic primari | Interval de valors | Gamma mitjana | Gamma Superior | Gamma Premium |
|---|---|---|---|---|
| Corones / xapes simples | Medit i600 / Aoralscan 3 | Medit i700 / Aoralscan 3 Wireless | Medit i900 | TRIOS 5 |
| Ponts{0}}de curta durada | Aoralscan 3 | Medit i700 Wireless | Medit i900 | Primescan 2 / TRIOS 6 |
| S'ha solucionat l'-arc complet | - | - | Mediteu i900 + tècnica acurada | Primescan 2 / iTero Lumina / TRIOS 6 |
| Implant / Tot-en-X | - | - | - | Aoralscan Elite (integrat-a IPG) |
| Ortodòncia / Invisalign | Escàners oberts / AngelScanner | Medit i700 | Medit i900 | iTero Lumina |
Llista de verificació prèvia a la-compra de deu-preguntes
Quina és la combinació de casos real (corones simples/ponts curts/-arc complet/implant/percentatges ortogràfics)?
Volum d'escaneig mensual aproximat?
Canviarà l'enfocament clínic en els propers 3-5 anys (p. ex., afegint un implant o All-on-X)?
Quina és la profunditat del compromís amb un ecosistema tancat (Invisalign, CEREC, etc.)?
És necessària l'exportació oberta de STL/PLY/OBJ?
Quin programari CAD utilitza el laboratori preferit?
Mida de la mà de l'operador, preferència d'adherència i durada de les sessions d'escaneig contínues?
Disseny de la clínica, limitacions d'alimentació/xarxa, necessitats d'ús compartit de diverses-operacions?
Pressupost dur per al maquinari en comparació amb el sostre TCO de cinc-anys?
Temps de resposta del servei del distribuïdor local i termes de garantia?
Respondre aquestes deu preguntes normalment redueix el camp a un o dos candidats realistes.
Perspectiva de tancament
No comenceu amb "Quin escàner és el més precís?" Els tres primers són estadísticament similars per a la majoria de treballs de restauració.
No comenceu amb "Quin és el més barat?" El cost per exploració de cinc-anys pot variar en un factor de cinc o més.
Comenceu amb tres preguntes:
Què necessito escanejar principalment? (determina el nivell de precisió)
Estic disposat a acceptar els costos de subscripció en curs per als beneficis de l'ecosistema?
La meva barreja de casos d'aquí a tres o cinc anys encara coincidirà amb l'elecció d'avui? (especialment rellevant per al volum d'implant/All-on-X o Invisalign)
Les respostes clares produeixen recomanacions clares: pràctiques de-corona i pont curt-sense preferència de subscripció → obrir escàners de-subscripció mitjana-; -prioritat restaurativa completa → líders actuals de precisió emblemàtica; Tot-en-X-enfocament a llarg termini → solucions de fotogrametria integrades; volum pesat d'Invisalign → plataformes natives de l'ecosistema-.
Les opcions del sistema obert-amplien les opcions pràctiques
Els escàners intraorals totalment oberts que exporten fitxers STL/PLY/OBJ nets, no inclouen cap subscripció de programari obligatòria i s'integren amb qualsevol plataforma de CAD important (exocad, 3Shape, etc.) ofereixen a les clíniques la màxima flexibilitat i un TCO inferior a cinc-anys. L'Aident AI-30 està dissenyat precisament per a aquest perfil: sortida en format lleuger,-sense pols,-obert i sense comissions de programari-per a la qual cosa és un bon candidat per a una-corona, un pont- curt i un pont d'ortodòncia, alhora que milloren els fluxos de treball externs d'enrutament de casos complexos o milloren els fluxos de treball externs.
Reviseu les especificacions actuals de l'-escàner obert, els detalls de compatibilitat i els fluxos de treball complets d'Escaneig → Disseny → Imprimeix aaident3d.com. Poseu-vos en contacte amb l'equip per fer una comparació--paral·lela amb la vostra combinació de casos i projeccions de volum a cinc-anys.

