Escàner intraoral dental OEM/ODM: com triar el fabricant adequat

Sep 05, 2026

Deixa un missatge

Si sou un distribuïdor dental, propietari d'un laboratori o empresari de dispositius mèdics que busqueu llançar la vostra pròpia marca d'escàner intraoral, probablement us heu enfrontat a un mercat confús. Molts fabricants afirmen oferir serveis OEM/ODM, però les seves capacitats, qualitat i preus varien enormement.

El problema és que escollir el soci equivocat pot retardar el vostre llançament mesos, bloquejar-vos en una mala qualitat o deixar-vos amb costos ocults que destrueixen els vostres marges. No és el mateix una consulta dental que compri un escàner que un distribuïdor que abasteixi 100 unitats per vendre amb la seva pròpia marca.

Aquesta guia no només enumera totes les fàbriques que diuen fer escàners intraorals. En canvi, us ofereix un marc pràctic i pas a pas per avaluar els fabricants, entendre les estructures de costos, navegar pels requisits de certificació i evitar inconvenients habituals-per tal que pugueu llançar una marca d'escàners d'etiqueta privada rendible.

How to Export STL Files Directly from Intraoral Scanning for 3D Printing

 

Per què el 2026 és el moment adequat per llançar la vostra pròpia marca

La indústria dental ha acabat la seva transició. Els fluxos de treball digitals ja no estan "emergent"-són l'estàndard d'atenció a l'odontologia restauradora, l'ortodòncia i els implants. I al centre d'aquest flux de treball hi ha l'escàner intraoral.

Oportunitat de mercat d'un cop d'ull:

mètrica Valor
Mercat global d'escàners intraorals (2025) ~845 milions de dòlars
Mida prevista del mercat (2032) ~1.870 milions de dòlars
CAGR (2025-2032) 12.05%
Mercat d'escàners 3D dentals (2025) ~850 milions de dòlars
Mida prevista del mercat (2031) ~1.280 milions de dòlars

Per als distribuïdors dentals, els propietaris de laboratoris i els empresaris de dispositius mèdics, la pregunta ha canviat. Ja no ho éssihauríeu d'entrar al mercat d'escàners intraorals-que éscompots fer-ho amb profit.

La resposta més convincent el 2026?Llança la teva pròpia marca a través d'una associació de fabricació OEM o de marca privada.

Aquí teniu l'aritmètica que condueix a aquesta conclusió. Marques d'escàners intraorals establertes: 3Shape TRIOS, iTero Element, Medit i700, normalment al detall entre10.000 $ i 25.000 $després dels marges dels distribuïdors i dels impostos locals. El mateix maquinari, obtingut directament d'un fabricant OEM, es pot aterrar per sota$ 4.000 FOB(Gratis a bord). Aquest delta-entre 6.000 i 20.000 dòlars per unitat-és l'oportunitat de marge que fa que l'etiqueta privada sigui atractiva.

Considereu un escenari del món real. A l'Índia, un distribuïdor amb una xarxa de consultes dentals 300+ pot oferir el seu propi escàner d'etiqueta privada a 7.000-9.000 $, rebaixant 3Shape a 18.000 $ tot mantenint un bon marge brut del 40-50%. Amb aproximadament300.000 dentistes registratsi~30.000 laboratoris dentalsa l'Índia, i la penetració de l'escàner intraoral augmenta de menys del 3% el 2020 a un 12-18% estimat a les pràctiques privades urbanes el 2026, l'oportunitat de volum és substancial.

Fonts de dades: estimacions d'investigació de mercat i informes d'analistes de la indústria del 2025 al 2026 que cobreixen els mercats d'imatge digital dental i equips d'escaneig 3D.

 

Tres models de fabricació - Quin s'adapta al vostre negoci?

La terminologia al voltant de les associacions de fabricació pot ser confusa. Les distincions són importants-cada model té una economia, MOQ i terminis molt diferents.

Marca privada/Etiqueta blanca - Entrada més senzilla

Què és:El vostre logotip imprès en un model de producció existent. El fabricant s'encarrega de tot el-disseny, enginyeria, producció i programari. Tu proporciones la marca.

  • Temps al mercat:El més ràpid (4-6 setmanes)
  • MOQ:Normalment entre 20 i 50 unitats
  • Prima de cost:10-15% per sobre de l'engròs
  • Tarifa d'eines: $0
  • Diferenciació:Només-marca i embalatge mínims

Millor per a:Entrants per primera vegada que posen a prova la demanda del mercat, petits distribuïdors o pràctiques amb capital limitat per a l'inventari.

OEM lleuger - La vostra marca, plataforma de fàbrica

Què és:El vostre nom de marca, el color de la carcassa personalitzat, l'embalatge personalitzat i els manuals d'usuari-tots es basen en l'arquitectura d'escàner existent de la fàbrica.

  • Temps al mercat:8-12 setmanes
  • MOQ:Normalment entre 50 i 100 unitats
  • Prima de cost:15-25% per sobre de l'engròs
  • Tarifa d'eines:Única de 3.000 a 6.000 dòlars
  • Diferenciació:Moderar-diferenciació visual, la vostra identitat de marca

Millor per a:Distribuïdors establerts amb bases de clients existents que volen construir el reconeixement de la marca sense una gran inversió de capital.

Maquinari personalitzat OEM - complet

Què és:Carcassa externa dissenyada a mida amb una geometria única, la vostra marca a tot arreu i una diferenciació visual significativa dels models estàndard de fàbrica.

  • Temps al mercat:4-5 mesos
  • MOQ:Normalment 200+ unitats
  • Prima de cost:25-35% per sobre de l'engròs
  • Tarifa d'eines:Única entre 12.000 i 25.000 dòlars
  • Diferenciació:Alt{0}}aspecte de producte únic, identitat de marca real

Millor per a:Distribuïdors més grans amb marques consolidades que busquen una diferenciació significativa en mercats competitius.

Desenvolupament conjunt de productes ODM (Original Design Manufacturing) -

Què és:Disseny col·laboratiu amb la marca de microprogramari personalitzada de fàbrica-, geometria propietària de la punta de l'escàner, funcions de programari potencialment personalitzades i serveis integrats al núvol.

  • Temps al mercat:6+ mesos
  • MOQ:Normalment 500+ unitats
  • Prima de cost:30-50% per sobre de l'engròs
  • Pressupost de desenvolupament:Única entre 80.000 i 200.000 dòlars
  • Diferenciació:Màxim-producte exclusiu, funcions pròpies

Millor per a:Marques madures amb vendes anuals d'1,000+ unitats que busquen el lideratge del mercat i la diferenciació total del producte.

Observació pràctica:La majoria de distribuïdors haurien de començar amb marca privada o OEM lleuger. L'ODM real rarament es justifica econòmicament per sota de 1.000 unitats per any. Començar amb un model de MOQ inferior us permet validar la demanda del mercat abans de comprometre un capital important.

 

Com avaluar un fabricant d'escàners dentals - Les dimensions crítiques

Escollir el soci de fabricació adequat és la decisió més important que prendràs. Aquestes són les dimensions que separen els socis capaços dels problemàtics.

1. Certificacions - Requisits no negociables

Sense les certificacions adequades, el vostre producte no es pot vendre legalment en mercats regulats. Aquests sónno negociablerequisits, no caselles de selecció opcionals.

Certificació El que cobreix Per què importa
ISO 13485:2016 Gestió de la qualitat dels dispositius mèdics Sovint és un requisit previ per a la importació
Marca CE (MDR 2017/745) Reglament de dispositius mèdics de la UE Obligatori per a tots els mercats europeus
Registre de la FDA Registre d'establiment als EUA Necessari per accedir al mercat dels EUA
Registre NMPA Aprovació del dispositiu mèdic de la Xina Indicador fort de la qualitat de fabricació
IEC 60601-1 Seguretat dels equips elèctrics mèdics Estàndard de seguretat crític

Preguntes clau per fer a cada fabricant:

  • Podeu proporcionar còpies actualitzades de tots els certificats immediatament?
  • Les certificacions són a nom de la fàbrica o d'una empresa comercial?
  • Teniu disponible la fitxa tècnica completa (informes d'assaig IEC 60601, documents de gestió de riscos, dades de biocompatibilitat)?

Bandera vermella:Un fabricant que no pot proporcionar immediatament certificats actuals i verificables. Els fabricants legítims mantenen aquests documents i els proporcionen fàcilment.

2. R+D i Capacitat Tècnica

Més enllà de les certificacions, busqueu una profunditat d'enginyeria genuïna. Molts "fabricants" són simplement assembladors de components de tercers.

Què buscar:

  • Mida i experiència de l'equip d'R+D (10+ anys en escaneig òptic és ideal)
  • Propietat de la tecnologia bàsica (desenvolupament intern de sistemes òptics i algorismes)
  • Cartera de patents
  • Cicle d'actualització del producte

3. Capacitat de producció i control de qualitat

Un gran disseny no significa res sense una producció consistent i fiable.

Què buscar:

  • Instal·lacions de propietat o llogades (la propietat suggereix un compromís a llarg termini)
  • Àrea de producció (2,000+ m² és un indicador sòlid)
  • Control intern del procés (muntatge, calibratge, proves, control de qualitat)
  • Taxa de defectes documentats

4. Profunditat de la cartera de productes

Un fabricant amb una línia de productes completa ofereix una cadena de subministrament més senzilla. Busqueu escàners intraorals, escàners de laboratori, impressores 3D i resines compatibles.

5. Suport postvenda i garantia

La vostra relació amb el fabricant continua després de l'enviament dels contenidors. Comproveu els termes de la garantia, la política d'actualització de programari, el suport tècnic, la disponibilitat de peces de recanvi i el procés de RMA.

 

Estructures de costos - El que realment pagueu

Entendre la imatge completa dels costos us ajuda a planificar el vostre pressupost i estratègia de preus amb números reals.

Nivell de personalització MOQ Taxa d'eines Cost Premium Temps d'execució
Marca privada 20 unitats $0 +10–15% 4-6 setmanes
OEM lleuger 50 unitats $3,000–6,000 +15–25% 8-12 setmanes
OEM complet 200 unitats $12,000–25,000 +25–35% 4-5 mesos
ODM 500+ unitats $80,000–200,000 +30–50% 6+ mesos

Nota sobre les llicències de programari:Alguns fabricants cobren quotes anuals de subscripció per al programari. Altres (com Aident) inclouen actualitzacions de programari de per vida sense cap cost addicional. Això pot representar un cost anual per unitat de 500 a 1.500 dòlars, que és un factor important en el cost total de propietat. Aclareix-ho abans de comprometre't.

Costos ocults per incloure al vostre pressupost:taxes de certificació/registre, transport marítim, drets de duana, inventari de recanvis, materials de màrqueting, formació i emmagatzematge local.

 

Requisits normatius i de certificació per mercat objectiu

Mercat Organisme Regulador Requisit Cronologia Cost típic
Estats Units FDA 510(k) notificació prèvia a la comercialització 90-120 dies $10,000–30,000+
Unió Europea Organisme Notificat (MDR) Marcat CE segons MDR 2017/745 6-12 mesos $30,000–100,000+
Índia CDSCO Llicència d'importació de classe B 3-6 mesos $5,000–15,000
Xina NMPA Registre de dispositius mèdics de classe II 6-12 mesos Varia

Qui té la certificació?Si està sota el nom del fabricant, arribeu al mercat més ràpidament. Si us registreu amb la vostra pròpia marca, sou propietari de l'actiu regulador, però triga més. Demaneu al vostre fabricant el paquet complet de fitxers tècnics per donar suport als vostres propis registres.

 

Cronologia realista - Des del primer contacte fins a la primera venda

Una cronologia realista us ajuda a planificar el vostre llançament. Aquí teniu un calendari típic de 6 mesos:

  • Mes 1:Investigació de proveïdors, RFQ, avaluació de fàbrica, proves de mostres, selecció final
  • Mesos 2-3:Finalització d'especificacions, disseny de motlles personalitzats, embalatge, producció de la primera mostra
  • Mesos 3-5:Aprovació final, ordre de producció, producció en massa, 100% QC
  • Mesos 5-6:Càrrega marítima (22–28 dies), despatx de duana, emmagatzematge, preparació del llançament

Afegiu 2-3 mesos de memòria intermèdia si aquest és el vostre primer compromís amb OEM.

 

Red Flags - Què cal tenir en compte

No tots els fabricants són un bon soci. Aquests són els senyals d'alerta que haurien de fer-vos aturar:

  1. Certificats que falten o no són verificables- Sense les certificacions adequades, el vostre producte no es pot vendre legalment.
  2. Promeses poc realistes- Els terminis de lliurament curts o els preus que semblen massa bo per ser certs solen ser.
  3. Control de qualitat opac- Si no poden descriure el seu procés de control de qualitat, espereu una qualitat inconsistent.
  4. Capacitat de personalització feble- Si només ofereixen la impressió bàsica del logotip, competireu únicament pel preu.
  5. Bloqueig de programari- Les elevades tarifes de subscripció i els formats tancats frustren els vostres clients.
  6. Suport postvenda vague- Quan els vostres clients tenen problemes, necessiteu un soci que us doni suport.

 

Benchmark de fàbrica - Com els socis OEM de qualitat operen l'etiquetatge privat

El capítol anterior va descriure les banderes vermelles a evitar. Aquesta secció analitza els estàndards operatius que distingeixen els fabricants capaços dels problemàtics. Utilitzeu aquests punts de referència quan avalueu qualsevol soci potencial.

Punts de referència clau:

  • Obertura del programari:Exportació de dades en STL, PLY, OBJ; no hi ha subscripcions obligatòries; compatibilitat amb exocad, 3Shape, etc.
  • Qualitat del maquinari:Precisió Menor o igual a 15μm, pes<200g, scan speed ≥25 fps, depth of field ≥20mm, powder‑free true‑color scanning.
  • Cartera completa:Escàners intraorals, escàners de laboratori, impressores 3D i resines - una solució única.
  • Certificacions a punt:ISO 13485, CE MDR, FDA, NMPA, IEC 60601-1.
  • Escala de fabricació:Fàbrica de propietat, 2,000+ m², control de qualitat intern, baixes taxes de defectes documentades.
  • Programes OEM transparents:MOQ clars, tarifes d'eines, calendaris de costos i terminis de lliurament realistes.
  • Història global:Exporta experiència a múltiples mercats amb referències.

Exemple:Alguns fabricants - com Aident amb la seva plataforma AI-30 - han construït tota la seva filosofia de producte al voltant de l'arquitectura oberta, oferint exportacions STL/PLY/OBJ sense comissions de subscripció, un pes ultralleuger (198 g) i un flux de treball complet d'escaneig → disseny → impressió. Això aborda directament les queixes de bloqueig de programari i de costos ocults que afecten moltes marques establertes.

 

Resum i passos d'actuació

El mercat dels escàners intraorals està creixent ràpidament - i la finestra per a noves marques continua oberta. Els distribuïdors que llancen avui escàners d'etiqueta privada poden capturar marges significatius, crear un valor de marca valuós i establir relacions duradores amb els clients.

Punts clau per emportar:

  • El mercat és gran i en creixement (1.870 milions de dòlars el 2032, 12% + CAGR).
  • Els marges són substancials (FOB per sota de 4.000 dòlars, venda al detall entre 10.000 i 25.000 dòlars).
  • L'entrada és accessible (MOQs d'etiqueta privada tan baixos com 10-20 unitats).
  • Les certificacions són obligatòries (ISO 13485, CE MDR, FDA - no negociable).
  • La selecció de socis és fonamental (la profunditat d'R+D, la qualitat de la producció i la transparència són importants).

Els teus propers passos:

  1. Definiu els vostres requisits (mercats, nivell de personalització, pressupost, MOQ).
  2. Avalueu els socis potencials utilitzant els criteris d'aquesta guia.
  3. Planifiqueu el vostre llançament (preus, màrqueting, formació en vendes, assistència postvenda).
  4. Inicieu la conversa amb els socis OEM/ODM.

 

Preparat per explorar oportunitats OEM/ODM amb un fabricant de confiança?

Aident Technology ofereix solucions OEM/ODM flexibles per a distribuïdors i laboratoris dentals d'arreu del món, amb un suport integral, des del disseny del producte fins a l'embalatge -, que permet un llançament ràpid d'escàners intraorals d'etiqueta privada, impressores 3D i resines adaptades als mercats locals.

Sol·liciteu preus OEM/ODM detallats, fitxes tècniques i un pressupost personalitzat per al vostre mercat.

Sol·licita un pressupost / Contacteu amb l'equip OEM
Veure detalls del producte AI-30

El nostre equip OEM normalment respon en 24 hores.

Etiquetes: escàner intraoral OEM, escàner intraoral ODM, etiqueta privada d'escàner dental, fabricant d'equips dentals, fabricant d'escàners intraorals Xina, proveïdor d'escàners dentals, OEM d'equips dentals, preu de l'escàner intraoral, cost de l'escàner dental, escàner intraoral més barat, equip dental a l'engròs, proveïdor d'escàners intraorals, fabricant d'escàners dentals, escàner auxiliar

Enviar la consulta
Contacta amb nosaltressi tens alguna pregunta

Pots contactar amb nosaltres per telèfon, correu electrònic o el formulari en línia a continuació. El nostre especialista es posarà en contacte amb vostè en breu.

Contacta ara!